• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Dziękujemy i zapraszamy! - wieże widokowe pogranicza okazją do spotkań i integracji

LOGA_MIKROPROJEKTY.jpeg

W miniony piątek zakończyliśmy realizację projektu „Dziękujemy i zapraszamy!”. Dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa Przekraczamy granice podjęliśmy inicjatywę integracji pogranicza, a tematem przewodnim były wieże widokowe.

Te obiekty to coraz częstszy cel wycieczek i dzięki temu stały się dla nas nicią łączącą sąsiednie gminy po polskiej i czeskiej stronie granicy. Podczas projektu nawiązaliśmy kontakt z przedstawicielami samorządów oraz instytucji turystycznych i kulturalnych. Było nam miło gościć w Jeseníku, Zlatých Horach, Głuchołazach, Prudniku, Głogówku, Město Albrechtice, na których terenie położone są także wieże widokowe. Ponadto, podczas finałowego spotkania obecni byli inni nasi partnerzy z Vlčic i Osoblahy, a także wielu innych gości. Chcieliśmy wówczas podziękować za dotychczasową współpracę tym wszystkim samorządom i instytucjom czy organizacjom pozarządowym, z którymi współpracowaliśmy do tej pory w różnych projektach, ale też zaprosić do dalszej współpracy na rzecz wspólnego obszaru. 

Szczególny nacisk położyliśmy na zaprezentowanie bialskich wież widokowych szerokiemu gronu osób z regionu pogranicza. W tym celu przygotowano specjalny program, dzięki któremu zarówno zaproszeni uczestnicy spotkania integracyjnego, jak i mieszkańcy gminy Biała w zwiedzaniu indywidualnym mogli poznać walory niedawno udostępnionych bialskich wież widokowych.  

Wybór wież widokowych w okolicach Białej jest duży:

1) Baszta więzienna w Głogówku

2) Wieża Woka, Wieże Arsenału czy Wieża Ratusza w Prudniku

3) Wieża Bramy Górnej w Głuchołazach

4) Wieża na Górze Granicznej w Město Albrechtice

5) Wieża na Biskupiej Kopie

6) Wieża Zlatý chlum w Jeseníku

co w połączeniu z Wieżą Wodną, Wieżą Prudnicką, Wieżą Ciśnień w Białej daje sporą listę zachęcającą do wzajemnego poznania się.

Wieże prezentowane były nie tylko na plakatach we wnętrzu Wieży Wodnej, kartach do gry przekazanych okolicznym punktom informacji turystycznej, ale również podczas lekcji tematycznej, która pod wieczór zakończyła całodniowe wydarzenie. W towarzystwie rycerzy, szlachciców, alchemika, rusałki i innych poznaliśmy bialskie wieże i tym samym wzbudziliśmy ciekawość ku kolejnym obiektom w okolicy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie!

 

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg