• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Awans do Mistrzostw Europy Cheerleaders Cheerdance!

Markus Gonsior rozpoczął swoją przygodę z tańcem w 2011 roku. Razem z mamą przyszedł na pierwsze zajęcia grupy przygotowawczej STARS i już po trzech miesiącach został zauważony przez założycielkę zespołu i główną trenerkę Aleksandrę Hinderę, która „porwała” go do reprezentacyjnej grupy turniejowej. W 2012 roku jako tancerz Little Stars zadebiutował na Mistrzostwach Polski Cheerleaders Cheerdance. Od tamtej pory jest jednym z wiodących tancerzy tej grupy.

Natalia Mazurkiewicz pierwsze kroki stawiała również pod okiem p. Hindery w filialnym oddziale zespołu w Głogówku. Jej przygoda rozpoczęła się w 2010 roku, a debitem był występ wraz z grupą Rising Stars podczas MP Cheerdance w Chorzowie zakończony pierwszym sukcesem – brązowym medalem. Podczas kolejnych MP w Jezierzycach grupa Natalii obroniła trzecie miejsce, a Natalia wraz z koleżanką Nikolą Białek po raz pierwszy spróbowała swoich sił w kategorii duetów Pom Dance i wywalczyła ZŁOTO!

Od września 2012 roku Natalia i Markus wspólnie reprezentują grupę turniejową Little Stars. W ubiegłym roku wywalczyli kolejny brązowy medal MP w Lesznie oraz pierwszy awans do Mistrzostw Europy i tym samym potwierdzili, że cheerleaders z Białej należą do ścisłej polskiej czołówki! Trzeba przy tym nadmienić, że Biała jest jedyną tak małą miejscowością mającą swoich reprezentantów na MP, a teraz również na ME (konkurujemy z takimi ośrodkami jak Warszawa, Płock, Wrocław, Tarnów, Tyczyn, czy Garwolin). Podczas tegorocznych mistrzostw Natalia i Markus po raz pierwszy wystąpili w duecie i od razu wywalczyli drugie wicemistrzostwo Polski oraz awans do Mistrzostw Europy. Niestety z powodu różnic w przepisach polskich i europejskich nasza reprezentacja nie mogła wziąć udziału w ME w ubiegłym roku, gdyż połowa naszych tancerzy przekroczyła „europejską” granicę wieku dla kategorii junior młodszy - tym bardziej cieszy nas możliwość tegorocznego uczestnictwa.

Cheerleaders Cheerdance – co to właściwie jest? Większości z nas kojarzy się to z amerykańskimi filmami dla nastolatków, w których młode, piękne dziewczęta z długimi rozpuszczonymi włosami trzepocząc rzęsami i kręcąc biodrami zagrzewają sportowców do walki. Owszem takie były początki i rekreacyjny cheerleading często tak właśnie wygląda. My jednak rozmawiamy o cheerleadingu sportowym. Jest to prawdziwa dyscyplina sportowa z pogranicza gimnastyki artystycznej i akrobatycznej oraz tańca, która jest określona bardzo szczegółowymi przepisami. Grupy taneczne oraz duety muszą przygotować programy zawierające szereg figur obowiązkowych ocenianych przez sędziów podobnie jak oceniane jest łyżwiarstwo figurowe. Aby element został zaliczony i punktowany musi być wykonany perfekcyjnie przez wszystkich tancerzy zespołu lub duetu. Przykładem może być popularny szpagat – jest on elementem obowiązkowym, średnio punktowanym – ale jeśli jeden z tancerzy zespołu nie wykona pełnego szpagatu cała grupa traci 50 punktów. O rozpuszczonych włosach, odkrytych brzuchach i kręceniu pośladkami nie ma mowy! Przepisy turniejowe kategorycznie tego zabraniają, szczególnie w kategoriach dzieci i juniorów. Przykład ten pokazuje jak wyjątkowa jest to dyscyplina, tancerze oprócz doskonalenia swojej indywidualnej sprawności fizycznej oraz umiejętności technicznych uczą się współodpowiedzialności za wynik, wiedzą, że jeśli się nie postarają straci cała grupa.

Nasz duet trenuje regularnie dwa razy w tygodniu na regularnych zajęciach grupy turniejowej Little Stars przez cały rok szkolny, oprócz tego w okresach poprzedzających starty w konkursach lub mistrzostwach zajęcia odbywają się 3-4 razy w tygodniu, a na tydzień przed nawet codziennie. Poza tym uczestniczą przynajmniej 2-3 razy w roku w warsztatach tanecznych prowadzonych przez specjalnie zaangażowanych w tym celu instruktorów, często wybitnych tancerzy z kraju i zagranicy. Natalia i Markus mają jeszcze dodatkowe zajęcia choreograficzne tylko pod kątem pracy w duecie, więc jak widać jest to naprawdę bardzo ciężka praca i duże poświęcenie ze strony tancerzy, ale także trenera i rodziców, w których mają bezcenne wsparcie. Tym bardziej, że trzeba to jeszcze pogodzić z typowymi obowiązkami szkolnymi, z których przecież nikt ich nie zwalnia. Na szczęście zarówno Natalia jak i Markus bardzo dobrze się z nich wywiązują i oby tak dalej! Mistrzostwa Europy odbędą się w dniach 5-6 lipca 2014 w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Trzymajcie kciuki!

 

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg