• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Śląsk bez granic IV - śladami białej damy

logo czpl pl_page-0001.jpeg

 

Projekt pn.„Śląsk bez granic IV - śladami białej damy” otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Interreg Czechy – Polska na lata 2021- 2027 Działanie 2.1 Turystyka.

To transgraniczny projekt, w którym partnerem wiodącym jest Gmina Biała, a drugim partnerem Město Město Albechtice.

Celem projektu jest stworzenie wspólnego produktu turystycznego na pograniczu w oparciu o tematy legend z Białej i Albrechtic. Przewodnim tematem, a zarazem spersonifikowanym przewodnikiem, jest biała dama, która oprowadza po śląskich zabytkach czwartej edycji Śląska bez granic. Tymi zabytkami jest Zamek w Linhartovy (po czeskiej stronie) i 3 zabytkowe wieże widokowe w Białej (po polskiej stronie). Białej damie będą towarzyszyć inne postacie zaczerpnięte z ludowości tego regionu, które opowiedzą historię i kulturę pogranicza w nowoczesny sposób za pomocą nowych technologii.

Planowane całkowite wydatki projektu: 1.651.850,91euro

Planowane wydatki kwalifikowalne projektu: 1.449.321,52euro

Planowane dofinansowanie do projektu: 1.159.457,21euro

Planowany okres realizacji projektu: 01.12.2024r. - 01.03.2027r.

 

w tym budżet Gminy Biała:

Planowane całkowite wydatki: 1.047.747,84euro

Planowane wydatki kwalifikowalne: 1.047.747,84euro

Planowane dofinansowanie: 838.198,27euro

 

Do głównych zadań infrastrukturalnych projektu należą:

Po polskiej stronie:

- remont dachu i elewacji Wieży Prudnickiej,

- wyposażenie Wieży Wodnej, Wieży Prudnickiej i Wieży Ciśnień w eksponaty, gabloty, sprzęt multimedialny, oprogramowanie, oświetlenie, które stworzy program oprowadzania oparty na historii i legendach pogranicza.

Po stronie czeskiej:

- remont wybranych pomieszczeń Zamku w Linhartovy i ich wyposażenie w eksponaty i sprzęt multimedialny prezentujący w nowoczesny sposób temat projektu.

Ponadto partnerzy wspólnie będą pracować nad:

- stworzeniem wirtualnego przewodnika po obiektach projektu i materiałach związanych z głównym tematem, do którego dostęp będzie zapewniony za pomocą internetu (zarówno poprzez wyszukiwarki, ale również przez 100 kodów QR rozmieszczonych po regionie kierujących na stronę z przewodnikiem)

- materiałami, które wypełnią treści prezentowane na monitorach, w goglach VR i AR oraz innych urządzeniach multimedialnych w ww. 4 obiektach projektu.

Na zakończenie swojej części projektu, każdy partner przygotuje również tematyczne spotkanie polsko-czeskie, na którym zaprezentuje opinii publicznej efekty projektu i które będzie stanowiło wstępną promocję nowego produktu turystycznego na pograniczu polsko-czeskim.

 

W wyniku realizacji projektu oraz współpracy dwóch jednostek samorządu terytorialnego z Polski i Czech cztery obiekty kulturalno-turystyczne regionu zostaną objęte wsparciem, aby podnieść liczbę odwiedzających o co najmniej 7500 osób w rok po zakończeniu realizacji projektu.

 

 

 

 

 

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg