• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Prezentacja zrekonstruowanej bramy cmentarnej

loga.jpeg

800-lecie Białej to doskonała okazja, aby poprzez nasze zabytki przybliżyć 8 wieków historii Białej. Z tego też powodu podejmujemy wiele starań, aby zabezpieczyć, odnowić czy wyeksponować te widoczne elementy burzliwych dziejów miasta i całego regionu.

Zakończyliśmy niedawno rekonstrukcję głównego wejścia na cmentarz żydowski. Degradacja bramy była bardzo daleko posunięta, a dzięki zgodzie właściciela cmentarza (Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego) i zewnętrznemu wsparciu finansowemu z Rządowego Funduszu Polski Ład w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków było możliwe opracowanie niezbędnej dokumentacji projektowej, budowlanej oraz wykonanie prac konserwatorskich.

Inwestycję przeprowadziliśmy dzięki wsparciu w wysokości 212.808,41zł. Całkowita wartość zadania wyniosła 238.172,46zł, z czego 217.240,11zł to koszty kwalifikujące się do dofinansowania.

Zrekonstruowana brama jednego z najważniejszych zabytków woj. opolskiego została zaprezentowana w piątkowe popołudnie 4 kwietnia 2025r., co symbolicznie rozpoczęło festiwal bialskich kultur w programie naszego Jubileuszu. Głos wówczas zabrał Burmistrz Białej Edward Plicko, Starosta Prudnicki Radosław Roszkowski, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej Patryk Bania oraz dr Sławomir Pastuszka historyk-judaista.

Następnie uczestnicy jubileuszowego wydarzenia „Makom cadik” udali się do Gminnego Centrum Kultury w Białej na dalszą część, czyli:

- niezwykle ciekawe wystąpienia dr. Sławomira Pastuszki i Dyrektora Muzeum Ziemi Prudnickiej Marcina Husaka,

- degustację żydowskich potraw,

- koncert pieśni żydowskich w trzech językach.

Wszyscy byli zachwyceni nie tylko efektem rekonstrukcji, ale także przedstawionymi tematami z historii Białej, zaś kończyli imprezę zauroczeni występem charyzmatycznej Urszuli Makosz z zespołem.


 

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg