• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Biblioteki

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Białej działa od 1947r. Od 1996r. funkcjonuje w strukturze Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji. Na terenie Miasta i Gminy działają dwie biblioteki publiczne: Miejska w Białej, w której wydzielony jest dział dla dorosłych czytelników i oddział dla dzieci i młodzieży ; oraz Filia Biblioteczna w Łączniku.

Biblioteki gromadzą literaturę piękną dla dorosłych, klasykę oraz powieści współczesne dla dzieci i młodzieży, lektury szkolne, także literaturę popularnonaukową z wszystkich dziedzin wiedzy, książki dla studentów i literaturę regionalną. Księgozbiór jest uaktualniany na bieżąco i wzbogacany w nowe książki, przy zakupie których kierujemy się zapotrzebowaniem środowiska, przyjmujemy od czytelników propozycje zakupu konkretnych tytułów.
Od kilku lat biblioteki otrzymują dodatkowe fundusze z Ministerstwa Kultury i Dz. N. na zakup nowości w ramach Programu „Promocja czytelnictwa i Rozwój księgozbiorów bibliotek”. Biblioteka w Białej prenumeruje kilkanaście (filia bibl. – kilka)  tytułów czasopism, przechowywanych przez rok, z których można korzystać na miejscu, stałym czytelnikom wypożyczane są również do domu. Czasopisma regionalne, typu: „Panorama Bialska” i „Tygodnik Prudnicki” gromadzone są w archiwum biblioteki od chwili podjęcia prenumeraty. Bardzo często sięga po nie młodzież szkolna i studenci piszący prace magisterskie nt. naszego terenu. 

 

Biblioteka przy baszcie.jpeg
( fot.  Biblioteka Miejska przy baszcie )

Czytelnikiem biblioteki zostaje się po wypełnieniu „Karty zapisu” na podstawie dowodu osobistego, za czytelnika do lat 18 zobowiązanie podpisują rodzice lub opiekunowie.
Z powodu ograniczonych warunków lokalowych i braku czytelni Biblioteka Miejska w Białej organizuje kameralne spotkania z pisarzami i prowadzi drobne formy informacyjno-kulturalne, nawiązuje współpracę z nauczycielami, przyjmuje klasy szkolne i grupy przedszkolne w ramach tzw. „wycieczek do biblioteki” lub przygotowuje skrócone formy lekcji bibliotecznych na tematy zaproponowane przez nauczycieli.  Bibliotekarz odwiedza dzieci w Przedszkolu, gdzie prezentuje książki, promuje zabawę z książką i poprzez ulotki informacyjne dociera do rodziców.
Ulotki oraz plakaty o bibliotece i imprezach przekazywane są nauczycielom, do świetlic szkolnych i środowiskowych, a także umieszczane są w instytucjach i punktach użyteczności publicznej.

Czytamy Harry Pottera.jpeg dzieci w Oddziale dla Dzieci.jpeg
(fot.: Głośne czytanie „Harry Potter i Komnata Tajemnic”) (fot.: Odwiedziny w Oddziale dla Dzieci)

Biblioteka Miejska w Białej i Filia w Łączniku posiadają po 3 komputery z bezpłatnym dostępem do internetu, które otrzymały z Ministerstwa Kultury w ramach Programu „Ikonka”. Z komputerów można korzystać przede wszystkim w celach edukacyjnych, ale są również godziny przeznaczone na gry i rozrywkę. Zapraszamy osoby starsze i wszystkich chętnych, którzy pragną oswoić się z komputerem i nauczyć podstaw.

Biblioteka Miejska w Białej zaprasza czytelników w godzinach:
od poniedziałku do czwartku: 9.00 – 17.00 ;  w piątek: 9.00 – 16

Filia Biblioteczna w Łączniku czynna:
w poniedziałki i piątki: 9.00 – 17.00

Adres kontaktowy:
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna
ul. Prudnicka 17
48-210  Biała
Tel.  (077) 4387 589
E-mail:
Tel/fax  Dyrektor MGOKSTiR : (077) 4387 026

Filia Biblioteczna w Łączniku
(lokal w budynku Szkoły Podstawowej)
E-mail:  

 

 

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • baner_partnerstwo.gif