• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Biblioteki

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Białej działa od 1947r. Od 1996r. funkcjonuje w strukturze Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji. Na terenie Miasta i Gminy działają dwie biblioteki publiczne: Miejska w Białej, w której wydzielony jest dział dla dorosłych czytelników i oddział dla dzieci i młodzieży ; oraz Filia Biblioteczna w Łączniku.

Biblioteki gromadzą literaturę piękną dla dorosłych, klasykę oraz powieści współczesne dla dzieci i młodzieży, lektury szkolne, także literaturę popularnonaukową z wszystkich dziedzin wiedzy, książki dla studentów i literaturę regionalną. Księgozbiór jest uaktualniany na bieżąco i wzbogacany w nowe książki, przy zakupie których kierujemy się zapotrzebowaniem środowiska, przyjmujemy od czytelników propozycje zakupu konkretnych tytułów.
Od kilku lat biblioteki otrzymują dodatkowe fundusze z Ministerstwa Kultury i Dz. N. na zakup nowości w ramach Programu „Promocja czytelnictwa i Rozwój księgozbiorów bibliotek”. Biblioteka w Białej prenumeruje kilkanaście (filia bibl. – kilka)  tytułów czasopism, przechowywanych przez rok, z których można korzystać na miejscu, stałym czytelnikom wypożyczane są również do domu. Czasopisma regionalne, typu: „Panorama Bialska” i „Tygodnik Prudnicki” gromadzone są w archiwum biblioteki od chwili podjęcia prenumeraty. Bardzo często sięga po nie młodzież szkolna i studenci piszący prace magisterskie nt. naszego terenu. 

Biblioteka przy baszcie.jpeg

Czytelnikiem biblioteki zostaje się po wypełnieniu „Karty zapisu” na podstawie dowodu osobistego, za czytelnika do lat 18 zobowiązanie podpisują rodzice lub opiekunowie.
Z powodu ograniczonych warunków lokalowych i braku czytelni Biblioteka Miejska w Białej organizuje kameralne spotkania z pisarzami i prowadzi drobne formy informacyjno-kulturalne, nawiązuje współpracę z nauczycielami, przyjmuje klasy szkolne i grupy przedszkolne w ramach tzw. „wycieczek do biblioteki” lub przygotowuje skrócone formy lekcji bibliotecznych na tematy zaproponowane przez nauczycieli.  Bibliotekarz odwiedza dzieci w Przedszkolu, gdzie prezentuje książki, promuje zabawę z książką i poprzez ulotki informacyjne dociera do rodziców.
Ulotki oraz plakaty o bibliotece i imprezach przekazywane są nauczycielom, do świetlic szkolnych i środowiskowych, a także umieszczane są w instytucjach i punktach użyteczności publicznej.

Czytamy Harry Pottera.jpeg dzieci w Oddziale dla Dzieci.jpeg
(fot.: Głośne czytanie „Harry Potter i Komnata Tajemnic”) (fot.: Odwiedziny w Oddziale dla Dzieci)

Biblioteka Miejska w Białej i Filia w Łączniku posiadają po 3 komputery z bezpłatnym dostępem do internetu, które otrzymały z Ministerstwa Kultury w ramach Programu „Ikonka”. Z komputerów można korzystać przede wszystkim w celach edukacyjnych, ale są również godziny przeznaczone na gry i rozrywkę. Zapraszamy osoby starsze i wszystkich chętnych, którzy pragną oswoić się z komputerem i nauczyć podstaw.


Biblioteka Miejska w Białej zaprasza czytelników w godzinach:
od poniedziałku do czwartku: 9.00 – 17.00;  w piątek: 9.00 – 16

Filia Biblioteczna w Łączniku czynna:
w poniedziałki i piątki: 9.00 – 17.00

Adres kontaktowy:
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna, ul. Prudnicka 17, 48-210  Biała.
Telefon: (077) 4387 589.

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • baner_partnerstwo.gif