• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Łącznik

Największa wieś gminy Biała. Wieś kościelna, z uwagi na umiejscowienie w niej bardzo starej parafii, o której wzmianki pochodzą z początków XIV wieku (1335 r) podległej już wtedy pod Prószków i panów z Prószkowa. Sama wieś założona prawdopodobnie pod koniec drugiej połowy XIII wieku. Położona jest w północnej części obszaru na skrzyżowaniu dróg krajowych relacji Opole - Prudnik oraz Nysa - Korfantów - Krapkowice. W Łączniku funkcjonowała kiedyś duża kuźnia oraz młyn. Na początku XVIII wieku, w 1718 r. został rozebrany stary kościół, a w jego miejsce w 1723 r. został zbudowany nowy. W kościele można podziwiać freski z 1760 r. oraz olejny obraz św. Walentego z początku XVII wieku. W wiosce funkcjonowały trzy karczmy oraz posterunek żandarmerii. Na dobre zaczęła już działać fabryka z 1895 roku. Dużo nowych miejsc pracy oraz ożywione stosunki handlowe spowodowały, że na początku XX wieku wieś liczyła już ponad 1060 mieszkańców.

                                Łącznik4.jpeg                      Łącznik1.jpeg
Dzisiaj w rozbudowanym i odnowionym Łączniku możemy jeszcze odnaleźć zachowany średniowieczny układ większości uliczek i dróg. Do nielicznych zabytków należy zaliczyć kościół pod wezwaniem NMP, plebanię i duży cmentarz z wydzieloną w 1870 roku ewangelicką częścią. Stary budynek klasztoru sióstr zakonnych, późniejszy ośrodek zdrowia. Inne ślady mówiące o starych tradycjach tej wsi związanych z młynarstwem, kowalstwem lub tkactwem to stary młyn, nieczynna fabryka i kilka domów z II połowy XIX wieku. Wieś posiada dwa herby.
Wieś zamieszkana obecnie przez 1163 mieszkańców pełni funkcję usługowo-mieszkaniową. Skupiają się tutaj także niewielkie zakłady produkcyjno-usługowe, związane głównie z rolnictwem.
- Przez wieś przebiegają dwie trasy rowerowe PTTK, nr 261 C oraz 262 Z.

Łącznik5.jpeg Łącznik3.jpeg Łącznik2.jpeg
Łącznik10.jpeg Łącznik11.jpeg  

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg