• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Poznajemy pogranicze! - wycieczka do Města Albrechtice

Poznajemy pogranicze!

W drugim tygodniu kwietnia dzieci z Gminy Biała odwiedziły partnerskie Město Albrechtice. W wyjeździe wzięli udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Białej, w tym również liczna grupa reprezentantów „Akademii Piłkarskiej Biała”. Było to kolejne działanie w ramach projektu „Nasze pogranicze – doceniamy siebie i sąsiadów!”, dlatego - idąc za ideą projektu – stworzono naszej młodzieży okazję bliższego poznania sąsiada zza południowej granicy.

Przed samym wyjazdem, w sali widowiskowo-konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Białej, zaprezentowano uczestnikom ogólne zasady ruchu turystycznego i dzięki krótkiej dokumentacji fotograficznej zwrócono uwagę na walory pogranicza polsko-czeskiego. Do uprawiania turystyki oraz racjonalnego korzystania z piękna przyrody i dziedzictwa kulturowego zachęcał p. Józef Hupka, członek prudnickiego Oddziału Sudetów Wschodnich PTTK. Po szkoleniu, dzieci i ich opiekunowie udali się na spotkanie z czeską młodzieżą w szkole Podstawowej w Město Albrechtcie, aby następnie już jako polsko-czeska grupa zwiedzić jedną z głównych atrakcji tego regionu. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło uczestnikom wycieczki wejście na wieżę widokową „Hraniční vrch”, która – zgodnie z czeską sztuką budowania tego typu konstrukcji – dosyć mocno (ale bezpiecznie) się chwieje. Pogoda w miarę dopisała, gdyż mimo zachmurzonego nieba, nie padało i nie wiało, dzięki czemu wycieczkowicze podziwiali piękną panoramę Města Albrechtice oraz ziemi głubczyckiej z samego szczytu wieży.

Popołudniowy program wyjazdu zorganizowali pracownicy i uczniowie podstawówki Města Albrechtice, którzy serdecznie przyjęli naszą młodzież i ich opiekunów, oferując nie tylko obiad, miłą atmosferę, ale również spektrum zajęć integracyjnych. Gdy na sali gimnastycznej toczyły się zmagania sportowe w różnych formach (piłka nożna, dwa ognie, zręcznościowy tor przeszkód), inna grupa brała udział w warsztatach muzycznych zorganizowanych w tematycznej sali. Również niemałą atrakcją było budowanie jak najwyższej wieży z drewnianych listewek. W tym miejscu należy pogratulować bialskiemu zespołowi: Lenie, Julii, Emilii i Ani, które pobiły rekord tamtejszej szkoły i zbudowały wieżę mierzącą 3,5m, co zostało uwiecznione na ścianie hali sportowej. Każde dziecko wzięło udział w co najmniej dwóch formach zajęć, przez co podniesiono atrakcyjność i dynamizm tej części spotkania.

Na koniec dużo emocji wzbudziła rywalizacja polskiej i czeskiej drużyny piłkarskiej w rzutach karnych, gdzie nie liczył się ostateczny wynik, ale zaprezentowanie swoich umiejętności strzeleckich oraz bramkarskich. Udane spotkanie zakończył ogromny międzynarodowy krąg przyjaźni. Po wręczeniu upominków wszystkim uczestnikom, pożegnaliśmy nowych znajomych, zapraszając na rewizytę do Gminy Biała w dniu 15.05.2019r.

Koszty szkolenia i wyjazdu, w tym pełne wyżywienie, przejazd, ubezpieczenie poniósł beneficjent projektu, tj. Gmina Biała.

Przypominamy również, że każdy może przystąpić do realizacji projektu „Nasze pogranicze – doceniany siebie i sąsiadów!” poprzez udział w trzech konkursach, które ogłoszono dla mieszkańców Gminy Biała. Polecamy wycieczkę z aparatem po gminie i zapraszamy do przesyłania pięknych zdjęć z naszego terenu, które mogą zostać nie tylko nagrodzone, ale również znaleźć się w powstającym albumie promującym Gminę Biała i ideę polsko-czeskiego partnerstwa. Zachęcamy do poszukiwania mało znanych informacji o miejscach, wydarzeniach, ludziach bialskiej ziemi, aby w formie podania, legendy, opisu przedstawić je do kolejnego konkursu „Akcja międzypokoleniowa”. Poprzez niedawno ogłoszony konkurs na najciekawszy opis wycieczki do Města Albrechtice chcemy zaproponować wizytę w nieodległej czeskiej gminie - na pewno nie pożałujecie weekendowego wyjazdu, tak jak nasze dzieci nie zapomną wejścia na tamtejszą wieżę widokową.

oznakowanie - loga.jpeg

Informacja o spotkaniu również na stronie szkoły podstawowej w Mesto Abrechtice: 

https://www.zsma.cz/clanek/polsti-kamaradi/

 

 

 

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg