• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Poznajemy pogranicze! – wizyta młodzieży z Města Albrechtice

W wyjątkowo – jak na tę porę roku - zimnym i deszczowym dniu (tj. 15 maja) gościliśmy w naszej Gminie młodzież z partnerskiego Města Albrechtice, która wraz ze swoimi nauczycielkami przybyła z rewizytą. Niedawno bowiem (tj. 10 kwietnia) dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Białej miały okazję zwiedzić wieżę widokową „Hraniční vrch” i uczestniczyć w zajęciach integracyjnych w tamtejszej szkole podstawowej.

Oba wydarzenia związane są z realizacją projektu „Nasze pogranicze – doceniamy siebie i sąsiadów!”, który Gmina Biała realizuje w partnerstwie z Městem Albrechtice. Zgodnie z celami projektu wzajemnie się poznajemy, a także doceniamy swoje walory, chcąc się zaprezentować przed sąsiadami z zagranicy.

Tym razem to my, mieszkańcy Gminy Biała, chcieliśmy z jak najlepszej strony pokazać się gościom z Města Albrechtice, chociaż szyki mocno pokrzyżowała nam niesprzyjająca pogoda. Mimo tego, że większość zaplanowanych punktów wizyty musieliśmy przenieść „pod dach”, nie umniejszyło to zaangażowaniu młodzieży polskiej i czeskiej podczas zajęć. Pierwszą część wizyty przeprowadziliśmy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Białej. Po szkoleniu z zasad racjonalnego ruchu turystycznego, prowadzonego przez instruktora PTTK (Oddział Sudetów Wschodnich w Prudniku), zaprezentowaliśmy najważniejsze zabytki miasta Biała. Dzieci z bialskiej podstawówki na pewno zapamiętają nietypowe jak na nasze warunki szkolne wspólne śniadanie serwowane w formie tzw. szwedzkiego stołu. Następnie dzieci polskie i czeskie miały możliwość: sportowego współzawodnictwa na  sali gimnastycznej, nauki salsy pod okiem utytułowanych instruktorów z grupy tanecznej „Stars”, plastycznego wyrażenia swoich wspomnień i wrażeń z projektu. Program przygotowany przez nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Białej i działaczy Akademii Piłkarskiej Biała dopełnił pokaz szkolnej grupy tanecznej „Roll Stars” oraz prezentacja wyposażenia wozu strażackiego OSP Biała. Drugą część dnia goście z Czech spędzili poza Białą, mianowicie w Łączniku i Chrzelicach. Szczególne zainteresowanie wzbudziła wystawa robotów filmowych w Fabryce Robotów w Łączniku, czego wyrazem było sporo pytań w stronę wykonawcy eksponatów. Na koniec pobytu zaplanowaliśmy słodkie spotkanie z tradycją, czyli warsztaty kulinarne prowadzone przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Chrzelicach. Podczas tych warsztatów młodzież z Czech samodzielnie wykonała pączki, które zostały usmażone i skonsumowane z ogromną przyjemnością.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji dotychczasowych eventów w ramach projektu „Nasze pogranicze – doceniamy siebie i sąsiadów!”, w szczególności nauczycielom i uczniom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Białej, trenerom i zawodnikom „Akademii Piłkarskiej Biała”, nauczycielom i młodzieży z Základní Škola Města Albrechtice, członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Chrzelicach, instruktorowi PTTK w Prudniku. Dzięki  ich zaangażowaniu i otwartości mogliśmy się wspólnie bawić, wzajemnie poznać i dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.

Koszty szkolenia, przejazdu, zajęć i wyżywienia poniósł beneficjent projektu, tj. Gmina Biała.

Przypominamy również, że każdy może przystąpić do realizacji projektu „Nasze pogranicze – doceniany siebie i sąsiadów!” poprzez udział w trzech konkursach, które ogłoszono dla mieszkańców Gminy Biała. Polecamy wycieczkę z aparatem po gminie i zapraszamy do przesyłania pięknych zdjęć z naszego terenu, które mogą zostać nie tylko nagrodzone, ale również znaleźć się w powstającym albumie promującym Gminę Biała i ideę polsko-czeskiego partnerstwa. Zachęcamy do poszukiwania mało znanych informacji o miejscach, wydarzeniach, ludziach bialskiej ziemi, aby w formie podania, legendy, opisu przedstawić je do kolejnego konkursu „Akcja międzypokoleniowa”. Poprzez niedawno ogłoszony konkurs na najciekawszy opis wycieczki do Města Albrechtice chcemy zaproponować wizytę w nieodległej czeskiej gminie - na pewno nie pożałujecie weekendowego wyjazdu, tak jak nasze dzieci nie zapomną wejścia na tamtejszą wieżę widokową.

oznakowanie - loga.jpeg

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa. Przekraczamy granice

Informacje o projekcie również na stronie szkoły podstawowej w Měscie Albrechtice:

https://www.zsma.cz/clanek/pataci-v-polsku/

 

 

 

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg