Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Poznajemy pogranicze! – wizyta młodzieży z Města Albrechtice

W wyjątkowo – jak na tę porę roku - zimnym i deszczowym dniu (tj. 15 maja) gościliśmy w naszej Gminie młodzież z partnerskiego Města Albrechtice, która wraz ze swoimi nauczycielkami przybyła z rewizytą. Niedawno bowiem (tj. 10 kwietnia) dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Białej miały okazję zwiedzić wieżę widokową „Hraniční vrch” i uczestniczyć w zajęciach integracyjnych w tamtejszej szkole podstawowej.

Oba wydarzenia związane są z realizacją projektu „Nasze pogranicze – doceniamy siebie i sąsiadów!”, który Gmina Biała realizuje w partnerstwie z Městem Albrechtice. Zgodnie z celami projektu wzajemnie się poznajemy, a także doceniamy swoje walory, chcąc się zaprezentować przed sąsiadami z zagranicy.

Tym razem to my, mieszkańcy Gminy Biała, chcieliśmy z jak najlepszej strony pokazać się gościom z Města Albrechtice, chociaż szyki mocno pokrzyżowała nam niesprzyjająca pogoda. Mimo tego, że większość zaplanowanych punktów wizyty musieliśmy przenieść „pod dach”, nie umniejszyło to zaangażowaniu młodzieży polskiej i czeskiej podczas zajęć. Pierwszą część wizyty przeprowadziliśmy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Białej. Po szkoleniu z zasad racjonalnego ruchu turystycznego, prowadzonego przez instruktora PTTK (Oddział Sudetów Wschodnich w Prudniku), zaprezentowaliśmy najważniejsze zabytki miasta Biała. Dzieci z bialskiej podstawówki na pewno zapamiętają nietypowe jak na nasze warunki szkolne wspólne śniadanie serwowane w formie tzw. szwedzkiego stołu. Następnie dzieci polskie i czeskie miały możliwość: sportowego współzawodnictwa na  sali gimnastycznej, nauki salsy pod okiem utytułowanych instruktorów z grupy tanecznej „Stars”, plastycznego wyrażenia swoich wspomnień i wrażeń z projektu. Program przygotowany przez nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Białej i działaczy Akademii Piłkarskiej Biała dopełnił pokaz szkolnej grupy tanecznej „Roll Stars” oraz prezentacja wyposażenia wozu strażackiego OSP Biała. Drugą część dnia goście z Czech spędzili poza Białą, mianowicie w Łączniku i Chrzelicach. Szczególne zainteresowanie wzbudziła wystawa robotów filmowych w Fabryce Robotów w Łączniku, czego wyrazem było sporo pytań w stronę wykonawcy eksponatów. Na koniec pobytu zaplanowaliśmy słodkie spotkanie z tradycją, czyli warsztaty kulinarne prowadzone przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Chrzelicach. Podczas tych warsztatów młodzież z Czech samodzielnie wykonała pączki, które zostały usmażone i skonsumowane z ogromną przyjemnością.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji dotychczasowych eventów w ramach projektu „Nasze pogranicze – doceniamy siebie i sąsiadów!”, w szczególności nauczycielom i uczniom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Białej, trenerom i zawodnikom „Akademii Piłkarskiej Biała”, nauczycielom i młodzieży z Základní Škola Města Albrechtice, członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Chrzelicach, instruktorowi PTTK w Prudniku. Dzięki  ich zaangażowaniu i otwartości mogliśmy się wspólnie bawić, wzajemnie poznać i dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.

Koszty szkolenia, przejazdu, zajęć i wyżywienia poniósł beneficjent projektu, tj. Gmina Biała.

Przypominamy również, że każdy może przystąpić do realizacji projektu „Nasze pogranicze – doceniany siebie i sąsiadów!” poprzez udział w trzech konkursach, które ogłoszono dla mieszkańców Gminy Biała. Polecamy wycieczkę z aparatem po gminie i zapraszamy do przesyłania pięknych zdjęć z naszego terenu, które mogą zostać nie tylko nagrodzone, ale również znaleźć się w powstającym albumie promującym Gminę Biała i ideę polsko-czeskiego partnerstwa. Zachęcamy do poszukiwania mało znanych informacji o miejscach, wydarzeniach, ludziach bialskiej ziemi, aby w formie podania, legendy, opisu przedstawić je do kolejnego konkursu „Akcja międzypokoleniowa”. Poprzez niedawno ogłoszony konkurs na najciekawszy opis wycieczki do Města Albrechtice chcemy zaproponować wizytę w nieodległej czeskiej gminie - na pewno nie pożałujecie weekendowego wyjazdu, tak jak nasze dzieci nie zapomną wejścia na tamtejszą wieżę widokową.

Brak opisu obrazka

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa. Przekraczamy granice

Informacje o projekcie również na stronie szkoły podstawowej w Měscie Albrechtice:

https://www.zsma.cz/clanek/pataci-v-polsku/