• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Nowy projekt polsko-czeski "Zapraszamy do nas!"

oznakowanie - loga.jpeg

Gmina Biała realizuje kolejny projekt z partnerskim Městem Albrechtice, dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska Przekraczamy granice z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad.

Projekt pn. „Zapraszamy do nas! – lokalne tradycje i obchody przekraczają granice” skupia się na przekazaniu sąsiadom zza granicy swojej kultury i sposobów obchodzenia różnych uroczystości. Tym samym każdy z partnerów pragnie zwrócić uwagę społeczności z pogranicza na walory przyrodnicze i kulturowe swojego obszaru, jednocześnie integrując jego mieszkańców podczas obchodów ważnych świąt. 

W ramach tego przedsięwzięcia Gmina Biała zorganizuje razem z partnerem dwa spotkania po stronie polskiej: dożynkowe „Święto chleba” w dniach 24-25 sierpnia 2019r. i „Jesienne dobrodziejstwa ogrodu” w dniu 14.09.2019r. (oba w Łączniku, gdzie powstanie w tym celu również rekreacyjna wiata). Natomiast Město Albrechtice już w ubiegły piątek gościło przedstawicieli Gminy Biała, w tym znaczną część mieszkańców Łącznika, na obchodach „Den Obce” (Dni Gminy). Zaś w dniu 30.11.2019r. mieszkańcy naszej gminy będą mieli okazję poznać bożonarodzeniowe tradycje czeskiego pogranicza podczas tamtejszego jarmarku.

W piątkowe popołudnie (05.07.2019r.) reprezentacja Gminy Biała została gorąco i gościnnie przyjęta w Měscie Albrechtice, gdzie uczestniczyła w we wspólnym biesiadowaniu, zwiedziła największą atrakcję turystyczną (wieżę widokową  „Hraniční vrch”) i miło spędziła czas. W programie „Den Obce” znalazł się m.in. występ bialskich mażoretek LOCA, który cieszył dużym zainteresowaniem.

Poniżej zdjęcia z tego wydarzenia.

 

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg