• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Polsko-czeskie spotkanie seniorów

oznakowanie - loga.jpeg

Pierwszego sierpnia naszą gminę odwiedziła kolejna grupa mieszkańców partnerskiego Města Albrechtice w ramach projektu „Nasze pogranicze – doceniamy siebie i sąsiadów!”. Wiosną tego roku dzieci polskie i czeskie poznały się podczas wzajemnych wizyt, natomiast w sierpniu zaplanowano takie wyjazdy dla seniorów.

Stałym punktem takich wyjazdów jest szkolenie z zasad bezpiecznego ruchu turystycznego, które również tym razem przeprowadził instruktor PTTK, Pan Józef Hupka.

Następnie, goście z Czech mieli okazję poznać jedną z atrakcji okolicznych miejscowości, a mianowicie zwiedzili komandorię joannitów w Solcu. Właściciel obiektu, Pan Józef Müller, zaciekawił wszystkich niezwykłą historią miejsca, informacjami o średniowiecznym uzbrojeniu, możliwością strzelania z łuku i efektownym wystrzałem z armatki.

Po powrocie do Białej, na czeskich seniorów czekała już prawdziwa uczta dla podniebienia. Seniorzy Gminy Biała przygotowali warsztaty kulinarne z degustacją tradycyjnych potraw – serwowano krokiety, barszcz czerwony, pierogi ruskie. Wrażenia smakowe z tej degustacji są nie do opisania! Przez kilka dni poprzedzających wydarzenie osoby zrzeszone w bialskim Związku Emerytów i Rencistów pod kierownictwem Pani Grażyny Koszmaniuk-Krochta, przygotowywały się do przyjęcia gości zza południowej granicy, za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Czesi odjechali pełni podziwu dla integracji środowiska seniorów, ich zaangażowania, a także zafascynowani umiejętnościami kulinarnymi naszych pań - warsztaty nie były bowiem jedynym kulinarnym akcentem podczas tego pobytu. Po spacerze wśród zabytków miasta aż do wyjazdu, polscy i czescy seniorzy wspólnie biesiadowali pod wiatą za budynkiem OPS. Tam również można było skosztować własnoręcznych wypieków, sałatek i zakąsek.

Bardzo pozytywne wrażenia gości z tego pobytu, które przekazywali zarówno organizatorom, jak i bezpośrednio bialskim seniorom, świadczą o udanym spotkaniu, które na pewno zaowocuje dalszymi kontaktami Czechów z polską częścią pogranicza.

Za niespełna trzy tygodnie odbędzie się rewizyta, z którą pojadą nasi seniorzy i wówczas oni będą mogli poznać walory przyrodnicze i kulturowe po czeskiej stronie pogranicza.

  

  

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg