• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Polska część projektu "Zapraszamy do nas!" zakończona

oznakowanie - loga.jpeg

Za nami dwa spotkania organizowane po polskiej stronie w ramach projektu „Zapraszamy do nas! – lokalne tradycje i obchody przekraczają granicę”. Łącznik był gospodarzem obu polsko-czeskich wydarzeń projektowych, które na długo zapamiętamy dzięki licznemu udziałowi mieszkańców partnerskiego Města Albrechtice. Na zaproszenie Burmistrza Białej odpowiedziała również Gmina Osoblaha reprezentowana przez starostę, przedstawicieli urzędu gminy oraz strażaków. Gminy Biała i Osoblaha współpracują razem przy okazji innych przedsięwzięć, o których już pisaliśmy.

Mianowicie, w dniach 24-25 sierpnia 2019r. podczas „Święta chleba” razem dziękowaliśmy za tegoroczne plony, a w sobotni wieczór 14 września br. podziwialiśmy „Jesienne dobrodziejstwa ogrodu”. Oba spotkania skupione były wokół drewnianej wiaty rekreacyjnej, która powstała w Łączniku w ramach działań projektowych.

Dwudniowe „Święto chleba”, z tradycyjną śląską oprawą charakterystyczną dla podziękowania za żniwo, było uświetnione mocnymi czeskimi akcentami: korowód dożynkowy prowadziła Dechova Hudba Města Albrechtice (tamtejsza orkiestra dęta ), a w korowodzie maszerowała Zlotohorska Garda (drużyna żołnierzy z czasów Marii Teresy), zaś strażacy z Města Albrechtice i Osoblahy zamykali pochód. To nie wszystko: Dechova Hudba zagrała koncert, Zlotohorska Garda przykuła uwagę głośnymi wystrzałami i prezentacją na scenie, a dzięki strażakom z Osoblahy dzieci miały niesamowitą frajdę zabawy w pianie i ochłody pod prysznicem z węża strażackiego.  Mieszkańcy obu czeskich partnerskich gmin bardzo dobrze czuli się w Łączniku, gdyż spontanicznie włączali się w zabawę i tańce, a całe „Święto chleba” zrobiło na nich niemałe wrażenie swym rozmachem, bogatą tradycją i liczbą uczestników.

 

Równie udane było wrześniowe spotkanie, choć w mniejszym gronie mieszkańców Gminy Biała. „Jesienne dobrodziejstwa ogrodu” prezentowane były przez Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich z Chrzelic oraz Państwo Teresę i Witolda Hreczaniuk z Gostomii. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję skosztować przygotowanych smakołyków (m.in. zupa dyniowa z grzankami i pestkami, marmolada dyniowo-pomarańczowa, placki ziemniaczano-ziołowe), a poza tym dowiedzieć się o wielu zastosowaniach i właściwościach dyni oraz różnorodnych ziół. Wspólna biesiada przy grillu i muzyce trwała do późnego wieczora.

 

Projekt „Zapraszamy do nas!” skierowany jest na wzajemne poznanie tradycji i obchodów ważnych świat po obu stronach granicy, stąd też przedstawiciele Gminy Biała już w lipcu br. uczestniczyli w „Den Obce” (Dni Gminy) w Albrechticach, a w ostatni weekend listopada będziemy poznawać tamtejsze tradycje bożonarodzeniowe.

Składamy serdeczne podziękowania za współpracę i duże zaangażowanie w realizację projektu: sołectwu Łącznik, pracownikom Gminnego Centrum Kultury w Białej, Pani Teresie Tarach oraz Pani Teresie Kamienieckiej-Hreczaniuk. Poza tym, starostce Města Albrechtice, Pani Janie Murovej, dzięki której czeskie grupy ciekawie prezentowały się podczas naszych wydarzeń.

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg