• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Informacja w sprawie dożynek gminnych 2020

Dożynki gminne to niezwykle istotny zwyczaj w tradycji rolniczej, który planowany jest przez wiele miesięcy. Tegoroczne Święto Urodzaju przewidziano w terminie 29-30 sierpnia, a rolę gospodarza przyjęła wioska Śmicz.

Stan epidemiczny trwający w Polsce i na świecie, powoduje szereg utrudnień w zarządzaniu usługami publicznymi. Obostrzenia mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, które stale ulegają zmianie, nie pozwalają skutecznie zaplanować dużych wydarzeń w życiu gminy. Takim wydarzeniem niewątpliwie są zawsze dożynki gminne, w których udział bierze kilkaset osób. Przy obecnie obowiązujących zakazach w gromadzeniu się Gmina Biała, Gminne Centrum Kultury w Białej oraz sołectwo Śmicz nie są w stanie efektownie przygotować corocznego święta rolników z całej gminy.

Formuła gminnych dożynek, zwyczaje z nim związane (dzielenie się chlebem, korowód dożynkowy), a przede wszystkim sposób świętowania (integracyjnie, zwykle pod namiotem w dużej grupie, przy kołaczu i posiłkach serwowanych ze strefy gastronomicznej), zakończone sobotnią i niedzielną zabawą taneczną, nie pozwalają zapewnić takich warunków, w których każdy mieszkaniec czułby się bezpiecznie i odizolowany od potencjalnego zakażenia koronawirusem. Najbardziej restrykcyjne ograniczenia, które są w stanie wprowadzić organizatorzy,  nie dają gwarancji, że do takiego zakażenia nie dojdzie. Podobnie postanowili organizatorzy Dożynek Wojewódzkich w Branicach, którzy odstąpili od ich przeprowadzenia w tym roku.   

Czując się odpowiedzialnym za bezpieczeństwo mieszkańców, odwołuję organizację dożynek gminnych w roku 2020r. Wyrażam głęboką nadzieję, że w następnym roku sytuacja ulegnie znacznej poprawie i bez żadnych przeszkód lub przy minimalnych ograniczeniach Gmina Biała będzie mogła wspólnie dziękować za plony i z tej racji świętować. Ten rok jest bezprecedensowy w wielu dziedzinach – skutki dotknęły także tradycję i nasze zwyczaje. Za tegoroczne żniwo podziękujcie zatem w mniejszym gronie, w swoich parafiach, a spotkamy się w Śmiczu przy jednym stole w sierpniu 2021r.

 

Burmistrz Białej

Edward Plicko

 

Projekt "(Bez)graniczna kultura" współfinansowany jest ze środków EFRR oraz budżetu państwa. Przekraczamy granice

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg