• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

"Otwarcie" źródełka pod św. lipą

W dniu 17 września 2020r. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bialskiej, przy udziale mieszkańców gminy i zaproszonych gości, oficjalnie zakończyło prace przy udostępnianiu kolejnego ciekawego miejsca na terenie miasta – mianowicie: źródełka pod św. lipą.

Na realizację projektu Stowarzyszenie otrzymało grant w wysokości 5.880,00zł w ramach programu „Działaj Lokalnie", ale bez dużego wkładu pracy w uporządkowanie terenu, zorganizowanie biegu wypływającej wody, odbudowę krzyża, nie byłoby takich efektów. Zarośnięte i prawie zapomniane miejsce w Białej zyskało zupełnie nowy wygląd – członkowie Stowarzyszenia i wolontariusze odsłonili źródło i utwardzili teren wokół źródełka, aby każdy mógł nabrać wody, która - wg legendy – pomaga w chorobach oczu. Zabezpieczyli również teren przed ziemią osuwającą się podczas ulew.   

Źródełko pod św. lipą znane jest od 1934 roku jako źródło posiadające  właściwości lecznicze. Według legendy, przemycie oczu wodą wypływającą spod świętej lipy ma zbawienny wpływ na choroby oczu. Krzyż znajdujący się obok źródełka został ustawiony w 1934 roku przez Panią Tautz, żonę ówczesnego Burmistrza Białej, która chciała, aby było to miejsce odpoczynku i modlitwy. Zapraszamy do odpoczynku w  cieniu "świętej lipy". Należy jednak pamiętać, że woda nie nadaje się do spożycia.

Źródełko mieści się w Białej na drodze do „starego młyna”, za stadionem miejskim, basenem i smażalnią.

 

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg