• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Współpraca Transgraniczna Polsko-Czeska

Strażacy z Chzrelic w 2007r. nawiązali współpracę ze strażakami z Czeskich Radslavic. Wtedy to Polska delegacja strażaków była obserwatorami na Radslavskiej Prilbie. Są to całonocne manewry mające charakter turnieju. W kolejnych latach ekipa z OSP Chrzelice brała już czynny udział w nocnych zmaganiach. W lipcu 2008r. grupa strażaków z Chrzelic uczestniczyła w obchodach 115 lecia istnienia SDH Radslavice. W sierpniu 2008 r. strażacy z Radslavic rywalizowali z polskimi strażakami w II Międzynarodowym Turnieju Drużyn OSP, organizowanym przez jednostkę z Chrzelic. Później nastąpiły dalsze kontakty , podczas których zostały dopracowane działania i cele pilotażowego projektu. Projekt pod nazwą „Poznanie historii w celu rozwoju współpracy między SDH Radslavice- OSP Chrzelice”,  został  złożony przez stronę czeską do Euroregionu Pradziad skąd pochodziły środki do jego realizacji. W ramach projektu w 2009r. zrealizowano trzy zadania:

  1. Uszycie strażackich strojów  historycznych i udział w zawodach sikawek konnych organizowanych przez SDH Radslawice. W imprezie uczestniczyli strażacy i mieszkańcy Chrzelic.
  2. Udział czeskiego partnera w III Międzynarodowym Turnieju Drużyn OSP organizowanych przez OSP Chrzelice. Impreza trwała dwa dni . W pierwszym dniu strażacy wykonywali różnego rodzaju zadania związane z dziedziny pożarnictwa , drugiego dnia na boisku sportowym w Chrzelicach rozegrano mecz piłkarski Polska –Czechy.
  3. Udział obu stron w seminarium polko-czeskim pod hasłem  „Strażacy w historii i współczesności” , zorganizowanym w Chrzelicach. W seminarium wzięło udział 35 osób z Czech i 25 strażaków z Chrzelic. Podczas prezentacji multimedialnych każda jednostka przedstawiła historię swojej OSP oraz struktury i sposób funkcjonowania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w obu krajach. Wywiązała się również dyskusja o współczesnej roli OSP w Unii Europejskiej.

Seminarium urozmaiciły występy artystyczne chrzelickich przedszkolaków i sekcji monocyklistów.
Zrealizowany projekt zakończono zorganizowaną przez strażaków wystawą fotograficzną w Wiejskim Centrum Integracji w Chrzelicach.  
Wspólnie realizowany projekt wzmocnił więzi między jednostkami i obie strony zadeklarowały chęć dalszej współpracy.

 

dawne_stroje.jpeg Zawody sikawek konnych w Czechach.jpeg
Radslavska Prilba.jpeg Seminarium Polsko-Czeskie w Chrzelicach.jpeg Zawody w Chrzelicach.jpeg

 

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg