• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Zakończenie polskiej części projektu pn. "Zapobieganie procesom degradacji obiektów kulturowych i historycznych"

oznakowanie - loga.jpeg

W dniu 17.10.2020r. Gmina Biała oficjalnie zakończyła inwestycję na wzgórzu Kopiec w Białej, polegającą na udostępnieniu tego terenu dla zwiedzających.

Na stronie internetowej oraz w "Panoramie Bialskiej" informowaliśmy już o historii tego miejsca, ale dla większego zainteresowania się efektami projektu, przypominamy, że w miejscu inwestycji znajdowała się pierwsza kasztelania w Białej. Najstarsze wzmianki o niej pochodzą z 1225r., a wymieniona jest w źródłach pisanych z 1273r. Archeologiczne stanowisko, określane w dokumentacji konserwatorskiej jako średniowieczne grodzisko, jest niezwykle cennym dla Białej miejscem. Lepiej kojarzone może być pod nazwą „szaniec szwedzki”, gdyż ukształtowanie terenu powstałe na pozostałościach tego grodziska wykorzystali Szwedzi dla utworzenia własnej fortyfikacji podczas wojny trzydziestoletniej.

W ramach projektu Gmina Biała uporządkowała teren i wyznaczyła ścieżki piesze, wykorzystując historycznie ukształtowane warstwy: fosę, wał i majdan. Ponadto, dla ułatwienia pokonywania dużych różnic w terenie, od zachodniej strony zamontowano schody łączące wszystkie "pierścienie" zabytku. Z najwyższego punktu podziwiać można cmentarz żydowski, przystając przy specjalnie do tego zamontowanej barierce. Natomiast oświetlenie zasilane energią słoneczną zachęca do spacerów również po zmroku. Z kolei na tablicach informacyjnych można przeczytać najważniejsze informacje. W efekcie obu inwestycji na wzgórzu Kopiec (obecna na szańcu szwedzkim oraz zakończona w połowie 2019r. budowa ścieżki pieszej do bramy cmentarza żydowskiego) powstało zaciszne miejsce do spacerów i poznania kilku istotnych elementów historii Białej.

W ubiegłą sobotę dokonaliśmy oficjalnego otwarcia zabytku - wydarzenie, niestety, musiało być ograniczone zarówno pod względem ilości osób oraz programu. Zatem, skromniej niż planowano, Gmina Biała udostępniła obiekt przy udziale przedstawicieli czeskiego partnera.

 

 

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg