• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Projekt "Pozostać w pamięci pokoleń" zakończony!

LOGA_MIKROPROJEKTY.jpeg

Wzajemnie uczestnicząc w wydarzeniach minionego weekendu, uroczyście zakończyliśmy inwestycje w Białej oraz w Město Albrechtice prowadzone w ramach projektu „Pozostać w pamięci pokoleń”.

Zarówno w Město Albrechtice, jak i w Białej, odnowiono pomniki poświęcone poległym w trakcie I wojny światowej, które zlokalizowano w parkach miejskich partnerskich miast, jak również w ich otoczeniu wybudowano miejsca umożliwiające prezentacje artystyczne. Wprowadzając tego typu obiekty w niedalekim otoczeniu pomników (tzn. muszla koncertowa w Białej oraz zadaszona scena w Město Albrechtice) stworzono warunki do organizacji różnorodnych programów wspierających ideę wzajemnej tolerancji i współpracy ponad podziałami.

14 sierpnia (tj. w sobotę) przedstawiciele Gminy Biała gościli w Město Albrechtice, gdzie wzięli udział w uroczystym otwarciu odbudowanej altany muzycznej, która niegdyś stała w parku Bedřicha Smetany, ale popadła w ruinę i została zburzona. Podczas programu muzycznego dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi, a przy muzyce orkiestry dętej starostka Města Albrechtice Jana Murová oraz burmistrz Białej Edward Plicko odsłonili nową tablicę na wspomnianym pomniku, dzięki której pomnik odzyskał swe dawne znaczenie dla poległych w I wojnie światowej. Chwila zadumy przy pomniku była momentem, kiedy polsko-czeska społeczność zgromadzona na imprezie, mogła wspólnie zastanowić się nad bezsensownością konfliktów międzyludzkich i ich tragicznymi skutkami. W trakcie imprezy podziwiano stroje i mundury z epoki 20-lecia międzywojennego i kosztowano potraw przypominających o dawnej kuchni regionu pogranicza. Dodatkowo nasi mieszkańcy zwiedzili wystawę małych zwierząt oraz wizytowali w remizie straży pożarnej.

15 sierpnia (czyli w niedzielę) do Białej zawitali goście z Města Albrechtice, aby wspólnie z bialszczanami uczestniczyć w pierwszym koncercie zorganizowanym w nowej muszli koncertowej w dolnej części parku miejskiego przy ul. Prudnickiej. Symboliczne przecięcie wstęgi przez starostkę Janę Murová oraz burmistrza Edwarda Plicko rozpoczęło przygotowany program, a w nim: występy grupy artystycznej pod kierownictwem Anity Bąk, utwory na skrzypce w wykonaniu Magdaleny Gnielka i pokazy taneczne Markusa Gonsiora (solo oraz tango z partnerką), a także koncertu pn. „Cóż bez miłości wart byłby świat” zespołu Winyl Band i plenerowej prezentacji filmu pt. „Pan od muzyki”. W atmosferze muzyki z okresu międzywojennego można było obejrzeć również stare zdjęcia z Białej na plenerowej wystawie przy pomniku.

Zarówno pogoda, jak i frekwencja na obu wydarzeniach dopisała. Spędziliśmy przyjemne, letnie popołudnia, dzięki zorganizowanym wydarzeniom, tzn. „Właściwa historia pomnika w parku B. Smetany” oraz „W trosce o pamięć pokoleń”, które kończyły realizację projektu transgranicznego „Pozostać w pamięci pokoleń” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w oraz ze środków budżetu państwa Przekraczamy granice.

 

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • baner_partnerstwo.gif