• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Święto Urodzaju w Śmiczu

LOGA_MIKROPROJEKTY.jpeg

Śmicz był gospodarzem tegorocznych gminnych dożynek. Dopisała zarówno frekwencja, jak i pogoda. Aura oszczędziła świętujących przed gwałtownymi opadami czy burzą, gdyż przelotne opady nie odstraszyły ani zaproszonych gości, ani pozostałych biesiadników.

Święto rozpoczęła sobotnia zabawa, która trwała niemalże do rana. Organizatorzy nie mogli jednak spocząć na laurach, gdyż już następnego dnia o godzinie 11:00 uroczysta msza święta zainaugurowała główne uroczystości – wszelkie tradycje związane z podziękowaniem za żniwo zostały zachowane, m.in. wieniec żniwny zwany koroną dożynkową został poświęcony i wprowadzony w uroczystym orszaku do kościoła, złożono chleb w ofierze i poświecono inne dary przyniesione do kościoła parafialnego w Śmiczu, gdzie w licznym gronie mieszkańcy wioski i całej gminy podziękowali za tegoroczny urodzaj.

Po obiedzie dla zaproszonych gości, w tradycyjnym korowodzie udział wzięły bialskie mażoretki, orkiestra dęta (którą tym razem była Dechova hudba z Města Albrechtice), delegacje z koronami dożynkowymi z 6 miejscowości gminy Biała (Otoki, Grabina, Śmicz, Prężyna, Gostomia, Pogórze), przedstawiciele władz samorządowych, rządowych, mniejszości niemieckiej, partnerskich gmin: Města Albrechtice i Marienheide, a także sołtysi i radni gminy Biała, tradycyjne scenki rodzajowe na przyczepach, nowoczesne i stare pojazdy, straż pożarna, karatecy i  hasiči (strażacy) z Města Albrechtice.

Oficjalną część „Święta Urodzaju” zwieńczyło przekazanie chleba przez starostów dożynkowych Burmistrzowi Białej i przemówienia (m.in. Mateusza Kosińskiego – sołtysa Śmicza, Edwarda Plicko -  burmistrza Białej, Teresy Barańskiej – wicewojewody opolskiego, Radosława Roszkowskiego – starosty prudnickiego). Ze względu na wciąż trwającą epidemię, zrezygnowano z dzielenia chlebem biesiadników, z tego również względu – zmieniono sposób częstowania kołaczem biesiadników.

W programie artystycznym można było podziwiać: dzieci ze Śmicza (przedszkole i szkoła podstawowa), Magdalenę Gnielka (śpiew i gra na skrzypcach), trzy grupy mażoretek, orkiestrę dętą z Města Albrechtice, a także zespół Folk Express, Kabaret Kałamasz Ławeczka Ranczo, zespół Freje. Na zakończenie dwudniowego święta bawiono się na zabawie z dj-em.

Podczas tegoż wydarzenia pn.„Święta Urodzaju” rozdano także odznaki Zasłużony dla rolnictwa i  przeprowadzono konkurs koron dożynkowych (I miejsce: Śmiccz, II miejsce: Grabina, III miejsce: Gostomia oraz wyróżnienia dla pozostałych uczestników). Można było skorzystać z bezpłatnych atrakcji: piany wykonanej przez strażaków, żyroskopu oraz animacji dla dzieci. Przygotowano także stanowiska gastronomiczne oraz karuzele.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców Śmicza, którzy przystroili wioskę, swoją świątynię, namiot do przyjęcia gości z całej gminy i regionu oraz zorganizowali znaczną część imprezy, a także Gminnego Centrum Kultury w Białej, jednostek OSP Biała, OSP Śmicz i OSP Ligota Bialska, gminne dożynki 2021 otrzymały należytą oprawę i na pewno zostaną zapamiętane na długo.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości!

Środki na realizację wydarzenia pozyskano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska oraz ze środków budżetu państwa Przekraczamy granice. Projekt „(Bez)graniczna kultura” jest realizowany w partnerstwie transgranicznym Gminy Biała i Města Albrechtice.

 

 

 

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg