• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Projektowa sobota

LOGA_MIKROPROJEKTY.jpeg

 

Kalendarz spotkań z naszymi zagranicznymi partnerami w tym roku jest napięty, dlatego w minioną sobotę odbyło się kilka wydarzeń w ramach polsko-czeskich projektów realizowanych przez Gminę Biała i Město Albrechtice:

- wspólne ćwiczenia z biegiem na wieżę (w Město Albrechtice)

- szkolenia z gaszenia pożarów (również w Město Albrechtice)

- wielobój sportowy (w Łączniku).

Město Albrechtice w ramach projektu „Bezpieczniej na pograniczu” gościło 30 strażaków z naszych jednostek OSP (Pogórze, Prężyna, Śmicz, Ligota Bialska, Górka Prudnicka - Brzeźnica, Biała), aby przeprowadzić sprawdzian kondycji i wytrzymałości polegający na biegu na wieżę widokową „Na Hraniči”. Strażacy musieli wbiec na wieżę liczącą 25m (tj. 149 schodów) z butlą tlenu, rozdzielnikiem i wężem strażackim. Konkurencja odbywała siew dwóch kategoriach wiekowych (do 40 lat i powyżej 40lat). Wśród młodszych uczestników, jedyne miejsce na podium (tzn. III) zajął Markus Cziomer z OSP Ligota Bialska z czasem 1:20:20, ale tuż za nim byli koledzy z jednostki, czyli Sebastian Osiewacz (1:22:09) i Patryk Osiewacz (1:32:59). Należy dodać, że żaden z uczestników nie pokonał granicy 1 minuty (najlepszy czas to 1:01:50). Chętnych na bieg było sporo (kilkudziesięciu) – większość z naszych strażaków zdecydowała się wziąć udział w tym biegu. Nikt nie zrezygnował w trakcie i nie zdarzyło się, aby ktokolwiek nie ukończył biegu. Z bezpośrednich wrażeń po osiągnięciu szczytu wieży wynikało, że zadanie początkowo nie wydawało się trudne, ale z czasem ciężar sprzętu dawał o sobie znać, a ukończenie biegu było nie lada wyczynem. Wszyscy uczestnicy są jednak usatysfakcjonowani i zadowoleni, że podołali.

 

Natomiast po południu w Łączniku gościliśmy drużyny młodych piłkarzy z Města Albrechtice, którzy przyjęli zaproszenie LKS Polonia – Tigers z projektu „W zdrowym ciele – zdrowy duch!”, aby wspólnie potrenować i przeprowadzić piłkarskie sparingi. Rozgrywki w formie zabawy (nie było wygranych ani przegranych) odbywały się w miłej atmosferze i przy pięknej wrześniowej pogodzie. Zawodnicy z Města Albrechtice po raz pierwszy byli w Łączniku, mimo tego, że w Gminie Biała gościli już nie raz. Łącznik organizował sportowe spotkanie, ponieważ przygotował się na nie także od strony technicznej: w ramach projektu doposażono szatnie sportowe w meble i niezbędne akcesoria, zakupiono stroje sportowe i sprzęt treningowy, a na boisku stanęły piłkochwyty.

 

Oba projekty współfinansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Program Interreg V-A Republika Czeska – Polska oraz ze środków budżetu państwa Przekraczamy granice.

 

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg