• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Kołaczobranie w Město Albrechtice

LOGA_MIKROPROJEKTY.jpeg

 

W sobotnie popołudnie (18 września) liczna grupa przedstawicieli Gminy Biała udała się z wizytą do partnerskiego Města  Albrechtice, aby w zamkowym parku (dzielnica Hynčice) uczestniczyć w wydarzeniu pn. „Kołaczobranie” w ramach projektu „(Bez)graniczna kultura”. Każdy mógł tam przedstawić  swoje wypieki i inne potrawy, natomiast naszą gminę godnie reprezentowała Piekarnia Pawła Styry ze Śmicza oraz Klub Seniora z Białej. Nie tylko wspaniałym wystrojem kramów wyróżniali się nasi reprezentanci, ale także smakowitymi przekąskami, wypiekami, przetworami i pieczywem, dlatego też cieszyły się one niemałym zainteresowaniem.

Głównym punktem imprezy był konkurs kulinarny w kategoriach: dzieci, kobiety i mężczyźni. Polsko- czeska komisja konkursowa  wybierała najlepszy wypiek i tu należy pochwalić się sukcesem Pawła Styry, którego chleb zajął pierwsze miejsce wśród mężczyzn! Klub Seniora nie stawał do konkursu, jednakże ich bigos także był hitem imprezy.

Mieszkańcy Śmicza, stanowiący większość polskich uczestników, mogli zasmakować w propozycjach słodkich i pikantnych potraw, ale również posłuchać programu muzycznego, wziąć do ręki tarantulę czy jaszczurkę w minizoo, bądź skorzystać z edukacyjnych gier przygotowanych przez miejscowych leśników. Zostaliśmy miło przyjęci, pogoda również dopisała, pozostały niezapomniane wrażenia, zwłaszcza, że to spotkanie kończy projekt pn.„(Bez)graniczna kultura”, w którym wspólnie z czeskimi partnerami przygotowaliśmy w 2021r. takie eventy jak: „Gdy Budulinek spotkał Reksia”, „Letni festiwal w Město  Albrechtice”, „Święto Urodzaju” i właśnie „Kołaczobranie”. Po naszej stronie projektu wydarzenia odbywały się w Śmiczu, gdzie w ramach projektu wybudowano wiatę rekreacyjną.

Projekt jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska oraz ze środków budżetu państwa Przekraczamy granice.

 

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg