• EN
  • CZ
  • DE
×
Wyszukaj w serwisie
×

Uroczyste zakończenie dwóch projektów

W dniu 07.10.2021r. w Białej uroczyście zakończono projekty związane zabytkami naszego miasta:

 „Przebudowa Wieży Prudnickiej” oraz „Nowoczesne wyposażenie Centrum Społeczno-Kulturalnego w Białej”

które otrzymały dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Elżbieta Molak (Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków), Edward Plicko (Burmistrz Białej) oraz Patryk Bania (Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej) dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi przed wejściem do wieży prudnickiej, dzięki czemu wnętrze tego zabytku oficjalnie zostało udostępnione do zwiedzania. Dzięki projektowi i zewnętrznemu dofinansowaniu można już bezpiecznie i atrakcyjnie wejść aż pod dach wieży. Ogromne wrażenie na wszystkich zwiedzających wywołuje piękna klatka schodowa, która stanowi niezwykle istotny element wnętrza -  jednak nie tylko schody wykonano w ramach projektu, ale również ściany wewnętrzne zostały odrestaurowane, powstała instalacja elektryczna i ppoż., ponadto z tablic znajdujących się na ścianach można dowiedzieć się również kilku informacji o innych bialskich zabytkach, czy obejrzeć stare zdjęcia Białej. Podczas uroczystości, jak i przez całe popołudnie, pracownicy GCK w Białej, a także zewnętrzni animatorzy w strojach z dawnych epok oprowadzali po wieży wszystkich zainteresowanych.

Po zapoznaniu się z efektami projektu dotyczącego wieży prudnickiej, zaproszeni goście udali się do dawnego kościoła ewangelickiego, a obecnie Centrum Społeczno-Kulturalnego w Białej. A tam również mogli zobaczyć, w jaki sposób zrealizowano drugi z projektów, wyposażając obiekt do pełnienia jego wielu społecznych funkcji. Dzięki nowemu projektowi, prawie cały budynek (za wyjątkiem pomieszczeń Klubu Seniora, urządzonego w ramach innych projektów) zyskał nowe wyposażenie meblowe, informatyczne (infokiosk, drukarka, drukarka w alfabecie Braille’a, monitor 75”), a także odnowiony budynek zaplecza. Izba Regionalna, pomieszczeniu biurowe – to pomieszczenia na drugim piętrze, które kompletnie zostały wyposażone w nowe meble, gabloty itp. Z kolei pierwsze piętro stało się salą wielofunkcyjną z prawdziwego zdarzenia, ponieważ znajduje się tam zarówno wyposażenie czytelni komputerowej, meble konferencyjne, aneks kuchenny, akcesoria do zajęć z najmłodszymi itp. Natomiast na parterze cała biblioteka, w tym także dział dziecięcy, a także punkt informacji turystycznej, zyskały zupełnie nowy wygląd.

Efekty widać na pierwszy rzut oka – zatem zapraszamy do odwiedzenia, każdego z tych obiektów!

 

Poniżej prezentacja obu obiektów przed realizacją projektów i efekty:

PPTXKościół Ewangelicki i Wieża Prudnicka - gotowa.pptx (47,96MB)

 

Turystyka weekendowa

Sprawdź szczegóły
Polecamy
  • box-bory.jpeg
  • box-gckbiala.png
  • sluzbawojskowa.jpeg